Reagon faqja zyrtare e Ventspilsit: Hymë në histori me meritë, nuk mbajë përgjegjësi për Luftëtarin

Ajo që duhej të ishte “ëndrra europiane” për Luftëtarin, në fakt u shndërrua në “makthin europian”, ku përveç eliminimit të turpshëm nga Liga e Europës, Luftëtari do të përballet edhe me një luftë mediatike dhe jo vetëm, duke qenë se koeficientët gjatë ndeshjes kanë pësuar luhatje të frikshme dhe flitet për fiksim rezultati.

Nga ana tjetër, nëpërmjet një postimi në faqen e vet zyrtare, Ventspilsi ka reaguar ndaj zërave për trukim, duke u shprehur se dominimi i tyre është parë qartë dhe se kualifikimi historik erdhi vetëm në bazë të meritave, ndërkohë që nuk mban përgjegjësi për të tjerët. /Erjon Allaraj- Vipsport.al/

Reagimi i plotë

Për ne është shumë e pakëndshme që po lexojmë dhe dëgjojmë komente negative në drejtim të skuadrës sonë pas ndeshjes që zhvilluam në Shqipëri. Ju kujtojmë se ndeshja në Elbasan përfundoi në një barazim 3-3. Loja e ishte interesante dhe e paparashikueshme. Loja ishte shumë e hapur nga të dyja skuadrat dhe në minutën e 93, Abdullah Alfa arriti të shënonte duke barazuar shifrat. Ishte një lojë e ashpër dhe kjo shihet te dëmtimi që pësoi Kaspar Kokin, duke u detyruar për t’u larguar nga fusha e blertë. Megjithëse luajtëm ne një lojtar më pak sepse kishim kryer tre zëvendësime, arritëm të shënonim dhe të shmangnim humbjen.

Theksojmë se nuk mund të komentojmë veprimet që mund të ketë kryer Luftëtari, por për ne është e papranueshme që pas kësaj ndeshjeje, Ventspils është përmendur në komente të ndryshme negative. Ndoshta nuk do t’i kushtonim vëmendje, por në prag të takimit me Bordon, ne jemi të habitur që në vend të gëzimit dhe kualifikimit të merituara, klubi merr komente qesharake, të cilat ndikojnë në emrin e klubit tonë. Në këtë drejtim, ne dëshirojmë të theksojmë disa të rëndësishme të ndeshjes në Elbasan, të cilat ne e konsiderojmë si parimore.

1). FC Ventspils me besim arriti raundin e ardhshëm të Ligës së Europës dhe arriti të kalonte turin e parë, gjë të cilën asnjë skuadër letoneze nuk e ka bërë më parë

2). FC Ventspils nuk angazhohet në ndonjë çështje të kompanive të basteve dhe nuk merr pjesë në çështje që në një mënyrë apo tjetër lidhen me lotari dhe gjëra të tjera të ngjashme.

3). Për ata që nuk e panë ndeshjen dhe duan të dinë se pse është zgjatur ndeshja aq shumë, ua të sqarojmë se takimi u ndërpre nga gjyqtari kryesor pasi pësoi një dëmtim dhe u detyrua të largohet, ku vendin e tij e zuri gjyqtari i katërt. Loja u vonua 12 minuta dhe kjo gjë është shënuar në procesverbal.

4). Në fund të pjesës së parë, Ventspilsi shënoi dy gola të shkëlqyer me anë të Akinjemit, i cili me ato gola hoqi dyshimet nëse do të kualifikohej kundërshtari . Më e pakëndshme ishte që ne të shihnim lojën e ashpër nga Luftëtari pas pushimit. Ventspils kurrë nuk ka qenë dhe nuk do të jetë kundër një lojë vërtetë të ashpër, por jo deri në nivele që nuk mund të pranohet. Në disa episode, Luftëtari ka dëmtuar lojtarët tanë, dhe përfundimisht një prej tyre, Kaspar Kokin, duhej të largohej nga fusha përpara kohe (sulmuesi është dëmtuar rëndë, ai do të humbasë disa javë). Episode të ngjashme kanë ndodhur edhe me lojtarët tanë të tjerë si Toshina, Mamaha, Neziri, dhe lista vazhdon. Kurrë nuk e lëmë betejën e vërtetë, megjithatë, duke marrë parasysh veprimet e tilla agresive të kundërshtarit, ne mund të humbin lojtarët tonë, gjë e cila do të na dëmtonte ne si ekip. Nuk është për t’u habitur që në pjesën e dytë të Ventspils u përpoq të luante më qetësisht, u përpoq të shmangte ndërhyrjet.

5). Ventspili nuk do kurrë që të humbasë dhe këtë e treguam në kur ishim me rezultatin 3-2. Megjithëse rezultati i përgjithshëm ishte 7-3 në favorin tonë, ne nuk u dorëzuam dhe treguam dëshirën tonë për të mos humbur takimin dhe ia dolëm të barazonim. Nuk e kuptojmë, pse duhet të ketë diçka tjetër në këtë ndeshje?”, shkruhej në reagimin e klubit letonez.