Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Prishtina luan sot në Europë, futbolli i Kosovës drejt historisë

Që pas njohjes nga UEFA dhe FIFA, futbolli i Kosovës është rritur shumë dhe kjo rritje nuk ka prekur vetëm skuadrën përfaqësuese, por edhe vetëm kampionatin, Vala Superliga.

Klubet që marrin pjesë në Ligën e Parë të Kosovës, kanë pësuar një rritje të ndjeshme si në nivel loje, ashtu edhe në infrastrukturë dhe kjo shihet nga lojtarët të cilët po largohen nga Kategoria Superiore drejt Kosovës. Gjithashtu, disa klube kanë përmirësuar kushtet në stadiume, si rasti i Prishtinës.

Pikërisht, kryeqytetasit do të luajnë sot ndeshjen e kthimit për turin e parë të Ligës së Europës përballë Fola Esch dhe mundësitë për t’u kualifikuar janë të mëdha, duke parë se në transfertë, Prishtina mori barazim. Nëse kualifikimi arrihet, atëherë Prishtina, së bashku me Dritën do të luajnë në turin e dytë të Ligës së Europës dhe për herë të parë, në Kosovë do të luhen dy ndeshje europiane në të njëjtën ditë.

Kjo për faktin se Drita do të luajë në stadiumin “Adem Jashari”, aty ku Prishtina do të luajë sot, ndërkohë që këto të fundit do të inagurojnë stadiumin “Fadil Vokrri” i cili u restaurua kohët e fundit. /Erjon Allaraj- Vipsport.al/