Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Franca krahasohet me suksesin e Italisë në 2006, Luka Toni nuk e pranon: Ne ishim…Italia

Franca është kombëtarja e parë që ka prerë biletën e finales për në Botërorin e Rusisë, pasi ka arritur të eliminojë Belgjikën në gjysmëfinale me rezultatin 1-0.

Goli i Umtitit vendosi fatin e takimit, ndërsa historia e francezëve në Rusi është vendosur gjatë kohëve të fundit në krahasim edhe me suksesin e Italisë gjatë vitit 2006, kur ata shpalleshin kampion bote. Por ish-sulmuesi italian, Luka Toni, nuk pranon krahasime të tilla.

“Franca ka lojtarë të rinj të cilët janë të fortë. Unë mendoj se kanë një skuadër të fortë dhe e merituan finalen dhe pse pamë një lojë të balancuar me Belgjikën. A janë ata njësoj si Italia e 2006? Ne ishim…ne. Unë e shikoj veten time te Xhirud. Jam kurioz, ne kemi karakteristika të ngjashme edhe me Kristiano Ronaldo. Këtë të fundit jam kurioz ta shikoj në Itali, pasi futbolli jonë është i ndryshëm nga të tjerët, por ai është një kampion dhe do të bëj mirë”, ka thënë Toni. /Klaudio Ndreca- vipsport.al/