Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

E vendosën penalltitë! Anglia kalon në çerekfinale (VIDEO)

Merr fund makthi i penalltive të Anglisë në Kampionatet Botërorë. Skuadra e drejtuar nga Garet Sauthgejt ka siguruar kalimin në çerekfinalet e Rusi 2018 falë gjuajtjeve nga pika e bardhë, duke munduar 4-3 Kolumbinë pasi koha e rregullt dhe shtesat ishin mbyllur me shifrat 1-1.

Pas një pjese të parë të dominuar nga Anglia, “tre luanët” kaluan të parët në avantazh me një penallti të Herri Kejn dhe më pas dukeshin në kontroll të plotë të lojës, duke ecur të qetë drejt çerekfinaleve. Por një gol në shtesë nga Jerri Mina ndryshoi gjithçka, duke vënë në baraspeshë ndeshjen e duke bërë që anglezët të humbin sigurinë e tyre.

Në shtesa ishte Kolumbia që dominoi e krijoi më shumë raste, por nuk arriti të gjente rrjetën, ndaj fati i sfidës u vendos nga penalltitë. Nga pika e bardhë, rezultuan vendimtare gabimet e Uribe dhe Baka, të cilat i dorëzuan Anglisë mundësinë për të shkuar në fazën tjetër të turneut e për vazhduar të ëndërrojë se mund të bëjë të veten kupën. /vipsport.al/

 

Kolumbi-Angli 1-1 (Mina 90’+3′ / Kejn 57’p)

Penalltitë 3-4
(Falkao – gol, Kuadrado – gol, Muriel – gol, Uribe – gabon, Baka – gabon
(Kejn – gol, Rashford – gol, Henderson – gabon, Tripie – gol, Dajer – gol)

KV: Barrios, Arias, K. Sançez, Baka, Falkao, Kuadrado / Henderson, Lingard

Kolumbia: Ospina; Arias (115′ Zapata), Mina, D. Sançez (79′ Uribe), Mojika; K. Sançez, Barios, Lerma (61′ Baka); Kuintero (88′ Muriel), Falkao, Kuadrado.
Trajner: H. Pekerman

Anglia: Pikford; Maguajr, Stouns, Uollker (113′ Rashford); Tripie, Lingard, Henderson, Alli (81′ Dajer), Jang (101′ Rouz); Sterling (89′ Vardi), Kejn.
Trajner: G. Sauthgejt