Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Botërori në “VIP Sport”/ Parashikimet e Eridës për dy ndeshjet e sotme, ja skuadrat çerekfinaliste

Një ndër rubrikat më të bukura dhe interesante në faqen tonë, është “Parashikimet e Eridës”, duke qenë se bukuroshja e Kombëtares ka arritur të jetë e saktë në shumicën e ndeshjeve që ka parashikuar.

Së fundmi, ajo parashikoi saktë kalimin e Kroacisë në çerekfinale, ndërkohë që për Spanjën, nuk i vihet shumë faj, pasi edhe vetë spanjollët nuk e besojnë që janë eliminuar. Sot, ekspertja jonë ka bërë parashikimet e radhës për dy ndeshjet që do të luhen, ku Brazili do të ketë përballë Meksikën, ndërsa Belgjika do të ndeshet me Japoninë. Ja parashikimet e Eridës:

Brazil-Meksikë
“Duke parë ecurinë dhe përbërjen e dy skuadrave, mendoj se favorit për këtë takim është Brazili. “Seleçao” ka një grup shumë të mirë, me një sulm të frikshëm. Deri më tani, Brazili ka bindur në ndeshjet që ka zhvilluar dhe mund të them se ka bërë një lojë të shkëlqyer. Edhe pse nuk do ta ketë shumë të lehtë ndaj Meksikës, sërish besoj se Brazili do të arrijë të kalojë në çerekfinale.”

Belgjikë-Japoni
“Belgjika ka treguar deri tani se është një ndër skuadrat më simpatike të këtij Botërori. Ka shumë futbollistë të rinj, por që dinë të merren vesh me njëri-tjetrin shumë mirë. Bëjnë pasa ta saktë deh lojë shumë të bukur prandaj mendoj se Belgjika do të jetë e kualifikuara e radhës për në çerekfinalet e Botërorit. Vlerat reale Belgjika i ka treguar në fazën e grupeve dhe sulmi i saj është ndër më të frikshmit në Botë.” /Erjon Allaraj-Vipsport.al/