Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Senegal-Kolumbi / Kuriozitetet dhe formacionet, sytë nga “i pamposhturi” Mane

Sot nuk ka duel më të ndezur në fazën në grupe sesa ai mes Senegalit dhe Kolumbisë. Dy skuadrat pritet të dhurojnë një ndeshje të ndezur për faktin se vetëm një prej tyre pritet të kalojë në turin tjetër të aktivitetit.

Një barazim u mjafton senegalezëve, të cilët kanë katër pikë, një rezultat që mund t’u bëjë punë kolumbianëve për sa kohë që mundet Japonia. Por një pikë e japonezëve në ndeshjen tjetër detyron Kolumbinë të luajë vetëm për fitore.

Senegali
Skuadra e Senegalit ka qenë një nga surprizat pozitive të këtij Botërori, duke kujtuar debutuesit e vitit 2002 të cilët çuditën të gjithë botën me paraqitjet e tyre mbresëlënëse duke arritur në çerekfinale në vitin e debutimit. Skuadra e drejtuar nga Aliu Cise fitoi 2-1 ndaj Polonisë në ndeshjen e parë, por pastaj uli disi ritmin ndaj Japonisë në barazimin 2-2.

Senegalezët nuk kanë shumë eksperiencë në turne të tillë dhe e vetmja ndeshje ndaj ekipeve të Amerikës së Jugut që kanë luajtur në Botërorë është mbyllur 3-3. Edhe ajo ishte sfida e fundit në grup kundër Uruguait në vitin 2002, që u mjaftoi të kualifikoheshin atëherë dhe që sigurisht do t’ju mjaftonte edhe sot.

Shpresat e mëdha janë te fatsjellësi Sadio Mane. Ndaj Japonisë ishte ndeshja e 15 ku sulmuesi ka gjetur rrugën e rrjetës për përfaqësuesen e tij. Sa herë që ai ka gjetur rrjetën, Senegali nuk ka njohur humbje (9 fitore, 6 barazime).

Kolumbia
Rrezikoi të kthehej në një nga dështimet më të mëdha të Botërorit pas humbjes me Japoninë, por Kolumbia e gjeti shpejt veten me suksesin bindës kundër Polonisë. Skuadra kërkon të përsëritë veten edhe në ndeshjen e fundit në grup, për të synuar të fitojë këtë duel dhe të shfaqet në anën e “lehtë” të fazës me eliminim direkt.

Ekipi ka gjetur përsëri formën e duhur para portës, ndonëse nuk prodhon shumë gjuajtje në kuadrat. Në fakt, kolumbianët kanë shënuar 4 gola me vetëm 7 gjuajtje në kuadrat në këtë Botëror, 3 në 4 ndaj Polonisë.

Ajo ndeshje me diferencë prej tre golash i dha mundësinë kolumbianëve të barazonin rekordin e tyre për fitoren më të thellë të regjistruar ndaj Greqisë (3-0) dhe Japonisë (4-1) në vitin 2014.

FORMACIONET E MUNDSHME

Protagonistët
Senegalezët mund të mos bëjnë ndryshime, pasi trajneri Cise ka vendosur që të hedhë në fushë të njëjtin rreshtim si ndaj Japonisë, ndonëse ai nuk mori më shumë se një barazim. Ekipi di të luajë në mbrojtje nëse ruan përqendrimin dhe ky duket se është objektivi nëse gjërat duket se do të shkojnë keq.

Sa i përket Pekerman, ai ka lënë të kuptohet se mund të ketë ndryshime në formacionin që mundi 3-0 Poloninë dhe se mund të aktivizojë përsëri Karlos Sançez, i cili u ndëshkua me të kuq në ndeshjen e parë.

Gjithçka te kjo skuadër do të rrotullohet përsëri rreth Hames Rodriguez, i cili është përfshirë në 10 gola në 7 ndeshje për Kolumbinë në Botërorë, me 6 të shënuar e 4 asiste.

Dy skuadrat janë ndeshur vetëm një herë më parë, në një miqësore në vitin 2014, me kolumbianët që shënuan dy gola në pjesën e parë e senegalezët që iu përgjigjën në të njëjtën mënyrë në të dytën për barazimin 2-2. /vipsport.al/