Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Botërori në Vip Sport / Parashikimet e Eridës, a e prisni një barazim në Angli-Belgjikë?

Ndeshjet e sotme të fazës në grupe mbyllen me katër sfida të cilat do të plotësojnë tablonë e plotë të 16 ekipeve më të mira të Botërorit dhe rrugëtimit të tyre drejt finales së madhe. Por si do të mbyllen ndeshjet e sotme?

Sipas ekspertes tonë, Erida Bajrakurtaj, sot është disa ku dy ndeshje mund të mbyllen në barazim, një prej të cilave ajo mes Anglisë dhe Belgjikës që duhet të ndajnë mes tyre vendin e parë në grup. Në teori, fiton kush del i humbur nga kjo sfidë, ndaj ekspertja jonë simpatike mendon se kjo do të jetë një ndeshje që i shkon më shumë për shtat një barazimi. Për më shumë, lexoni “Parashikimet e Eridës”.

Senegal-Kolumbi
“Me shumë mundësi është “finalja” e fundit që ka mbetur për këto ndeshje, pasi asnjë skuadër tjetër nuk luan kualifikimin me rivalin direkt për t’i marrë vendin. Do të jetë ndeshje shumë e  vështirë por them se në fund ia del mbanë Kolumbia. Ka një ekip me më shumë eksperiencë dhe me lojtarë si Rodriguez, Kuadrado e Falkao, mund t’i sjellë probleme kujtdo”.

Japoni-Poloni
“Japonezët shkojnë në këtë ndeshje me bindjen e plotë që edhe një barazim i kualifikon në turin tjetër ndaj për ta, do të jetë më shumë një ndeshje e kujdesshme. Nga ana tjetër, Polonia është në kaos të plotë pas eliminimit dhe vështirë se do të ketë motivimin për të synuar një fitore. Ndaj barazimi duket rezultati më i mundshëm i kësaj sfide”.

Angli-Belgjikë
“Ndeshje interesante padyshim, por në lojë është vendi i parë i grupit, ose më saktësisht i dyti që garanton një kalendar disi më të lehtë. Ndaj kjo parashikohet të jetë një sfidë e çuditshme ku skuadrat nuk është se do të impenjohen maksimalisht, edhe për rotacionin e gjerë që do të kryhet, sidomos nga Belgjika. Me siguri, nuk jam nga të vetmit që mendojnë se kjo do të mbyllet me barazim”.

Panama-Tunizi
“Panamaja ka ardhur për të mësuar në këtë Botëror të parë dhe pavarësisht se ka qenë shumë e thjeshtë për t’u mposhtur nga Belgjika dhe Anglia, ndaj Tunizisë do të kërkojë një ritëm tjetër. Edhe kjo e fundit ka shumë probleme dhe me dëmtimet e disa lojtarëve një pas një, mund t’ia bëjë më të lehtë debutuesve, të cilët i shoh të dalin fitimtarë nga kjo sfidë”. /vipsport.al/