Liverpool-Roma/ Notat e lojtarëve, shkëlqen Salah

Mohamed Salah ishte protagonisti absolut në sfidën e parë gjysmëfinale të Champions Leaugue, mes Liverpool dhe Romës, përballje që përfundoi 5-2 për angezët.

Sipas vlerësimit nga “Tuttomercatoweb”, sulmuesi egjiptian ishte lojtari i ndeshjes, duke merituar notën 8.5. Salah shënoi dy golat e parë dhe dha asis për dy golat pasardhës. Thjesht i papërmbajtshëm.

Një notë pozitive dhe të lartë mori edhe Firmino (8), që shënoi dy gola ndaj Romës.

Për sa u përket lojtarëve më të dobët, padyshim që ishin tre mbrojtësit e Romës, më keq Fazio dhe Juan Jesus, që u vlerësuan me notën 4.

 

Liverpool

Karius                6

Alexander         6,5

Lovren              5,5

Van Dijk           6,5

Robertson        6,5

Chamberlain    6 (Wijnaldum 6,5 (nga 18′)

Henderson       6,5

Milner               7

Salah                 8,5

Firmino           8

Mane               7

 

Roma

Alisson             5,5

Fazio                4

Manolas          4,5

Juan Jesus      4 (Perotti 6,5 nga 67’)

Florenzi           5

De Rossi          5 (Gonalons 6 (nga 67′)

Strootman       5

Kolarov            5

Under               5 (Schick 6 nga 46′)

Nainggolan      5,5

Dzeko               6