Kina pushton fubollin botëror, ja lista me ekipet në pronësi kineze!

Futbolli i sotëm botëror po pushtohet nga investitorët kinezë. Jo vetën Interi dhe Milani në Itali, pasi janë të shumtë investitorët kinezë, të cilët kanë aksione në klubet e shumë ekioeve në kampionate të ndryshme, nga Azia na Aamerikën e Jugut.

Atletiko e Madridit nuk u ka dhënë aksione kinezëve për ekipin, por u ka dhënë të drejtën të menaxhojnë stadiumin “Ëanda Metropolitano”.

Ja dhe lista me të gjitha ekipet, ku kinezët kanë përqindje ose i zotërojnë plotësisht ato.

 

Itali

Inter (70% të klubit)

Milani (99% të klubit)

Parma (60% të klubit)

Angli

Mançester Siti(20% të grupeve “City”)

Southampton (80% të klubit)

Uest Bromuiç (100% të klubit)

Aston Vija (100% të klubit)

Uolverhempton (100% të klubit)

Barnslei (90% të klubit)

Riding (75% të klubit)

Birmingham Siti (51% të klubit)

Northampton Junajtid (51% të klubit)

Spanjë

Granada (99% të klubit)

Espanjol (56% të klubit)

Real Oviedo (100% të klubit)

Jumila (100% të klubit)

Hoja Lorka (100% të klubit)

Francë

Nisë(85% të klubit)

Lion (20% të klubit)

Sosho (100% të klubit)

Okser (60% të klubit)

Portugali

Oriental Dragon (100% të klubit)

Uniao Sintrense (70% të klubit)

Pinalnovense (100% të klubit)

Holandë

Den Hag (98% të klubit)

Çeki

Slavia Praga (99% të klubit)

Belgjikë

Roeselare (nuk deklarohet përqindja)

Danimarkë

Vejle (nuk deklarohet përqindja)

Australi

Njukasëll Xhets (100% të klubit)

Brazil

Desportivo Brazil (100% të klubit)

SHBA

Fonix Rising (100% të klubit)