Champions 2019, finalja luhet te Wanda Metropolitano

 

Stadiumi i ri Atletiko Madrid, “Wanda Metropolitano” do të presë finale e Ligës së Kampioneve të vitit 2019. Vendimi u morr nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s.

Rivali tjetër i madh ishte stadium olimpik i Baku, Azerbajxhan.

Stadiumi “Wanda Metropolitano” ka një kapacitet prej 68 mijë shikuesish.

Kjo do të jetë hera e tetë që një finale e një Kupë të Europë do të luhet në Spanjë: më parë janë zhvillua dy në Barcelonë (1989 dhe 1999), katër në Madrid (1957, 1969, 1980 dhe 2010) dhe një Sevija (1986).