Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Green Farm

shtypi sportiv

Ja si janë hapur gazetat sportive për ditën e sotme

Faqet e para të “Panorama Sport” dhe mediave të mëdha sportive ndërkombëtare.

Organizimi i ultrasve

Tifo-grupi i ri në Shkodër që premton surpriza ka një lajmërim të rëndësishëm para Partizanit

Një tifo-grupi i ri, i krijuar pak kohë më parë, pritet që të ketë “debutimin” në kryendeshjen me Partizanin e…

Kurbinasit

Laçi nuk është në krye, por krenohet me talentet e U-21

Laçi në vitet e fundit ka pasur shumë futbollistë në ekipin Shpresa U-21. Portieri Selmani, e Jon Mersinaj apo dhe…

E prapambetura

Prishtina e Dallkut tjetër hap fals, i largohet dhe më shumë kreut

Një sfidë e prapambetur është luajtur sot në IPKO Superligën e Kosovës, ajo mes Prishtinës dhe Drenicës për shkak se…

OPTIMIZMI

Nga Kategoria e Parë, titullar në Superiore, Mëllugja: Jam në kulmin e formës, në Ballsh shpërthej

Një nga pikat e forta të skuadrës së Bylisit këtë sezon është edhe mesfushori Donald Mëllugja. E ka nisur karrierën…

Miqësorja

Shqipëria U17 mbyll me një barazim përgatitjet për Kampionatin Europian

Kombëtarja shqiptare U17 ka mbyllur në mënyrën më të mirë të mundshme përgatitjet e saj për pjesëmarrje në kualifikueset e…

Mbrojtësi

Në prag të sfidës me Kukësin, Meksi: Skënderbeu ka ndryshuar, nuk kanë faj vetëm mbrojtësit

Këtë verë, pjesë e Skënderbeut u bë edhe mbrojtësi i djathtë, Jorgo Meksi. Një futbollist që në Korçë e panë…

Atmosfera

Në Ballsh ka festë, klubi i bën surprizë ish-portierit të Kombëtares

Në prag të sfidës me Luftëtarin ka edhe moment feste në ambientet e skuadrës ballshiote. “Gardiani” Isli Hidi ka mbushur…

Kategoria superiore

Ndryshon orari i sfidës mes Tiranës dhe Laçit, Superiorja luan tre ndeshje me prozhektor të shtunën

Kategoria Superiore luan javën e tetë, teksa do të hapet me ndeshjen e së premtes mes Teutës dhe Flamurtarit, takim…

Mbrojtësi

Agjenti i Rrahmanit, Aliaj: Më e lehtë me Kumbullën në krah, në verë e kërkonin Sëlltiku dhe Standarti

Amir Rrahmani ka qenë protagonist i një starti fantastik të sezonit. Futbollisti i përfaqësueses së Kosovës është një titullar i…

Mesfushori

Te Arsenali duan të heqin qafe Ozil, janë gati t’i paguajnë edhe rrogën

Një vit më parë u bë i padëshiruar te përfaqësuesja gjermane. Këtë vit, e ka radhën Arsenali që do të…

Sulmuesi

Lëvizja që bën lëmsh merkaton në Europë, Atletiko siguron një “po” nga Kavani

E ardhmja e Edinson Kavanit është në Spanjë, në radhët e Atletiko Madrid. Për këtë janë të sigurt në Francë,…

Ngjarja e çuditshme

VIDEO / Francezët nuk zënë mend, ngatërrojnë përsëri himnin para ndeshjes

Me sa duket në Francë kanë një problem shumë të madh me himnet e vendeve të tjera para aktiviteteve të…

Sulmuesi

Lajmi i keq për Konten, Sançez operohet dhe mbyll vitin pa e filluar mirë si zikaltër

Tifozët e Interit do të shohin Aleksis Sançez përsëri në fushën e lojës vetëm në vitin 2020, pasi sulmuesi kilian…

Aleksander-Arnold

Një vend në librin e “Guiness” për njeriun e asistit gjenial që vendosi fatin e Ligës së Kampioneve

Trent Aleksander-Arnold ka hyrë në historinë e Ligës së Kampioneve me paraqitjen e tij në turneun e vitit të kaluar,…

aksidenti

Ylli i Mançester Sitit përplaset dhe shkatërron makinën, ia hedh pa dëmtime serioze

Sulmuesi i Mançester Siti, Serxhio Aguero është përplasur ditën e sotme me makinën e tij Range Rover. Argjentinasi ishte duke…

Juventus

Juventus nis gjuetinë për mbrojtës krahu, një belg dhe Hysaj në listën e bardhezinjve

Drejtuesit e Juventusit kanë nisur të mendojnë për një mbrojtës të krahut të djathtë në janar teksa formës të De…

agjenti

Agjenti i Ronaldos i bindur: E kalon numrin e golave të Pele, më e mira nuk ka ardhur ende

Kristiano Ronaldo arriti para pak ditëve në kuotën e 700 golave në karrierë. Portugezi tashmë ka vënë në shënjestër numrin…

Sulmuesi

Mesit i dorëzohet ‘Këpuca e Artë’, argjentinasi: Kampionati më i rëndësishëm se Champions

Lionel Mesi ka marrë ditën e sotme Këpucën e Artë. Një çmim që i jepet golashënuesit më të mirë në…

Ish-futbollisti

VIDEO/ Racizmi në ndeshjen ndaj Anglisë, legjenda e Bullgarisë nuk i mban dot lotët në emision

Ndeshja kualifikuese për Euro 2020 e Bullgarisë ndaj Anglisë u njollos nga racizmi i tifozëve bullgarë kundrejt lojtarëve britanikë. Ngjarja…